RSS
Tools
Biznis.Eu.Mk
Oct 23

www.a-construction.com.mk

 НОВ ДВОСОБЕН СТАН + ГАРАЖА за 32.500 евра со сите вклучени давачки ! Бул. Партизански Одреди б...

Електронска Архива

  Основна Електронска Архива - Online апликација - 3 Категории за архивирање - Пр...

www.Biznis.Eu.Mk

    Специјална понуда за Ваше присуство на www.biznis.eu.mk За www.biznis.eu.mk ...

ВЕБ СТРАНА ЗА 50 Евра

Основен пакет o До 4 страни (функционални линкови)o Професионална обработка на Вашиот материјалo 2 е...

 • www.a-construction.com.mk

  Среда, 12 Февруари 2014 00:00
 • www.Aacademy.eu.mk

  Недела, 04 Август 2013 15:39
 • HotelsMacedonia.eu.mk

  Четврток, 02 Мај 2013 11:01
 • Електронска Архива

  Четврток, 11 Април 2013 00:00
 • www.Biznis.Eu.Mk

  Четврток, 11 Април 2013 00:00
 • ВЕБ СТРАНА ЗА 50 Евра

  Четврток, 11 Април 2013 00:00

Пронајди компанија

Biznis.Eu.Mk

Музика

Previous Следно
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 • 32
 • 33
 • 34
 • 35
 • 36
 • 37
 • 38
 • 39
 • 40
 • 41
 • 42
 • 43
 • 44
 • 45
 • 46
 • 47
 • 48
 • 49
 • 50
Ритамот и звучните пејзажи на шестиот ДЕ:СОНАНЦ Ритамот и звучните пејзажи на шестиот ДЕ:СОНАНЦ Вторник, 21 Октомври 2014 15:38 Со учество на познати германски и домашни артисти како Опиум Хам, триото „Бранд Брауер Фрик“ и други, на неколку локации во Скопје, од 22 до 26 октомври, ќе се одржи шестото издание на Фестивалот за ...
Ако се соблечам јавноста ќе ме осуди! Ако се соблечам јавноста ќе ме осуди! Понеделник, 20 Октомври 2014 08:00 ?????? ? ??????????, ? ????? ??????????? ? ??????????. ?????? ??????? ? ????? ?????? ??? ???? ??? ??????? ?? ????? ????????....
Шесто издание на фестивалот Heineken Relive Понеделник, 20 Октомври 2014 07:16 Тетово, 20. октомври 2014 (ИНПРЕС) – На 8-ми ноември во Тетово ќе се одржи шестото издание на фестивалот Heineken Relive festival.Фестивалот е во организација на Heineken music, Madison, Amnesia...
Прв солистички концерт на Тајзи Понеделник, 20 Октомври 2014 07:09 Скопје, 20. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Tyzee и Иноватива Груп најавуваат прв солистички концерт кој ќе се одржи во Универзалната Сала во Скопје на 29-ти ноември.Во живо ќе се испејат сите хитови н...
Претставата „Игра“ ја отвора сезоната на Театар 007 Понеделник, 20 Октомври 2014 07:05 Скопје, 20. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Најбараната фестивалска претстава „Игра“ која е изведувана речиси на сите меридијани, утре официјално ја отвора новата сезона на Театар 007.Претставата која ...
Промоција на нова книга на Натали Спасова Понеделник, 20 Октомври 2014 06:38 Скопје, 20. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Вечерва ќе се одржи промоција на втората книга на Натали Спасова.Книгата насловена “Запалка” е во издание на “Македоника Литера”. Про...
Во Шведска хоспитализиран жител со симптоми на ебола Понеделник, 20 Октомври 2014 06:33 Стокхолм, 20. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Во Стокхолм е хоспитализиран маж со симптоми на ебола.Тој пристигнал во главниот град на Шведска со лет од Блискиот Исток, соопштува весникот Aftonbladet, ...
Тркалезна маса за граѓанските организации во креирањето на политики на национално ниво Понеделник, 20 Октомври 2014 06:25 Скопје, 20. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Македонското здружение за заштита при работа организира тркалезна маса на тема „Важноста и учеството на граѓанските организации во креирањето на политики на ...
Уште еден земјотрес во Охрид, овој пат од 3,2 степени по Рихтер Недела, 19 Октомври 2014 17:48 Охрид, 19. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Нов земјотрес, овој пат со јачина од 3,2 степени по Рихтер го погоди регионот на Охрид во 19:30 часот, јави Супер радио.Земјотресот е регистриран на околу 3 к...
„Јутарњи“ – Уапсен Милан Бандиќ?! Недела, 19 Октомври 2014 16:40 Загреб, 19. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Градоначалникот на Загреб Милан Бандиќ бил уапсен попладнево, јави jutarnji.hr.Информацијата за порталот ја потврдил и извор близок до полицијата. Полициски ...
Откажана посетата на Рама на Белград? Недела, 19 Октомври 2014 16:23 Белград, 19. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Извори блиски до премиерот на Србија Александар Вучиќ, за српски Телеграф.рс изјавиле дека е откажана посетата на неговиот албански колега Еди Рама на Белгр...
Земјотрес од 2.9 степени почувствуван во Охрид Недела, 19 Октомври 2014 16:09 Охрид, 19. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Земјотрес со јачина од 2.9 степени по Рихтер беше почувствуван попладнево во Охрид, јави Супер радио.Потресот се случи во 17:18 часот на длабочина од 1 киломе...
МВР распишува оглас за прием на 400 полицајци Недела, 19 Октомври 2014 10:36 Скопје, 19. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Министерството за внатрешни работи, утре ќе распише Јавен оглас за прием на нови 400 извршители на работно место „Полицаец“ за работа во Министерството, трет...
Министерот Јолевски ќе учествува на регионална тркалезна маса посветена на учеството во мировни мисии на ООН Недела, 19 Октомври 2014 10:27 Скопје, 19. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, утре ќе учествува и ќе се обрати на дводневната конференција  за Зголемено учество на земјите ...
Делегација на ЕБОР во посета на Македонија Недела, 19 Октомври 2014 10:09 Скопје, 19. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Делегација на Бордот на директори на Европската банка за обнова и развој од денеска до 22-ри овој месец ќе престојува во Република Македонија.За време на пре...
Охрид дел од Меѓународна асоцијација поврзана со европските вредности на делото на Светите Кирил и Методиј Недела, 19 Октомври 2014 10:05 Охрид, 19. октомври 2014 (ИНПРЕС) – По неодамна воспоставената меѓународна соработка со регионот Злин од Моравија, општина Охрид стана редовен член на Меѓународната асоцијација „European Cultura...
Земјоделска машина усмрти три годишно дете во прилепско Секирци Недела, 19 Октомври 2014 09:47 Прилеп. 19. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Во текот на вчерашниот ден, во дворот на куќа во прилепското село Секирци дојде до несреќен случај во кој животот го загуби три годишно дете.Додека детето иг...
Жител на струшко Лабуништа, баран поради измама, приведен на „Табановце“ Недела, 19 Октомври 2014 09:43 Куманово, 19. октомврми 2014 (ИНПРЕС) – 44-годишниот А.С. од струшкото село Лабуништа, на 19-ти овој месец бил приведен на ГП „Табановце“, при обид да влезе во Република Македонија.Истиот бил ба...
Претседателот Вељаноски оствари средба со новоименуваниот амбасадор на Кралството Шпанија Петок, 17 Октомври 2014 12:20 Скопје, 17. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски оствари средба со новоименуваниот амбасадор на Кралството Шпанија Н.Е., Рамон Абароа Ка...
Во Кичево претепан жител на Пласница Петок, 17 Октомври 2014 11:20 Кичево, 17. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Во текот на вчерашниот ден, 51-годишниот  Џ.К. од селото Пласница бил физички нападнат од страна на неколку лица на улицата „Кузман Јосифовски – Питу“ ...
16 лап топ компјутери украдени од училиште во крушевско Алдинци Петок, 17 Октомври 2014 11:16 Крушево, 17. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Непознат сторител, помеѓу 15-ти и 16-ти овој месец, со употреба на физичка сила извршил тешка кражба во Основното училиште „Никола Карев“ во крушевско Алдин...
Амал Клуни меѓу највлијателните жени во Лондон Петок, 17 Октомври 2014 11:00 Лондон, 17. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Сопругата наактеротЏорџКлуниАмал е на лисатата на највлијателни женивоЛондон споредбританскиот весник „Ивнинг стандард“.Тааеначетвртото место вовкупниотпласм...
Музичко едукативен настан „Празнење батерии“ Петок, 17 Октомври 2014 09:30 Скопје, 17. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Во клубот Хавана во Скопје, на 24-ти октомври ќе се одржи музички едукативниот настан “Празнење батерии”.Ќе настапуваат Нокаут, Eye Cue, DJ Chvar...
Little Louie Vega вечерва воСкопје Петок, 17 Октомври 2014 09:21 Скопје, 17. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Легендарниот хаус диџеј и една половина од дуото „Masters at work”, Little Louie Vega вечерва ќе се претстави со диџеј сет во Станица 26.Little Louie V...
Концерт на Fire! Orchestra во Скопје Петок, 17 Октомври 2014 09:16 Скопје, 17. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Во Универзална сала во Скопје, вечерва концерт ќе одржат Fire! Orchestra.Бендот е опишан како експлозивен  24-член биг-бенд, составен од кремот на шведската ...
Николај Давиденко се повлекува од тенисот Петок, 17 Октомври 2014 09:12 Москва, 17. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Контраверзниот руски тенисер Николај Давиденко вчера објави дека става крај на својата кариера поради големиот број повреди кои ги имаше во текот на изминати...
Спортувајте барем три пати неделно против депресија Петок, 17 Октомври 2014 09:07 Лондон, 17. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Луѓето коисе физички активниво слободното време, се помалкусклонидастрадаат од депресија, бидејќи редовиот тренинг гинамалува ризицитеза 16%.- Луѓетосо симпт...
Малолетници од Кичево извршиле тешки кражби во Охрид Петок, 17 Октомври 2014 09:02 Кичево, 17. октомври 2914 (ИНПРЕС) – Секторот за внатрешни работи од Охрид, поднесе кривична пријава против едно малолетно лице од Кичево и против 18-годишниот Б.Ч. од кичевското село Брждани.Пр...
Албумот „Heavenly“ на Четкар се продава и во Тајланд Четврток, 16 Октомври 2014 07:10 Охрид/Бангкок, 16. октомври 2014 (ИНПРЕС) – После Јапонија и во Тајланд осамна новиот албум на Владимир Четкар преку наjголемата музичка куќа во тој регион со седиште во Банкок, „Хитмен Џез Реко...
Авторката Тес Стимсон доаѓа во Македонија Четврток, 16 Октомври 2014 07:00 Скопје, 16. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Тес Стимсон, авторката која ја разбранува македонската јавност со својот прв роман „Во канџите на неверството“ доаѓа во Македонија.Скопје Култура и БС букс п...
Јолевски – САД-Јадранската повелба придонесува за регионалната безбедност и интеграцијата Четврток, 16 Октомври 2014 06:54 Будва/Скопје, 16. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Република Македонија учествуваше на Министерски состанок на земјите од групата А5, како дел од сеопфатниот министерски состанок во Будва, Црна Гора....
Германски џихадист и се закани на Меркел Четврток, 16 Октомври 2014 06:47 Дамаск, 16. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Ново видео на интернет пушти синоќа радикалната група “Исламска држава“.Во него германски џихадист и се закани на канцеларката Ангела Меркел, пренесува...
Семинар за финансиското работење на граѓанските организации Четврток, 16 Октомври 2014 06:39 Скопје, 16. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Проектот Техничка поддршка за граѓанските организации – ТАКСО организира информтивен семинар на тема Новини во регулативата кои го засегаат финансиското рабо...
Прекрасна песна, провокативен спот – Сара Мејс во „Намбареја“ (Видео) Четврток, 16 Октомври 2014 06:30 Скопје, 16. октомври 2014 (ИНПРЕС) – По „Врне Врне“ и „Денот да е убав“, „Намбареја“ е новата провокативна предзимска песна на убавата Сара Мејс.Песната е дело на Сара и Ива, текстот на Сара, а ...
Србија со воена парада го пречекува Путин Четврток, 16 Октомври 2014 06:24 Белград, 16. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во Белград, за да учествува во свеченостите по повод 70-годишнината од ослободувањето на српската престолнина о...
Скопскиот џез фестивал како жив организам Скопскиот џез фестивал како жив организам Среда, 15 Октомври 2014 15:22 Со концертите на дуото Јун Сун На и Улф Вакениус и квартетот на Тери Лин Керингтон во Универзална сала и настапот на ОБАРА ИНТЕРНЕЈШНЛ во Сити хол центар, започнува 33-то издание на Скопскиот џез фес...
Струмичанец извршил кражба во манастир Среда, 15 Октомври 2014 13:01 Струмица, 15. октомври 2014 (ИНПРЕС) – СВР Струмица поднесе кривична пријава и известување за Г.П.(17) од с.Ангелци, за сторено кривично дело „тешка кражба“.Од почетокот на овој месец пријавенио...
Петмина се здобиле со повреди при тепачка во Скопје Среда, 15 Октомври 2014 12:57 Скопје, 15. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Вчера во Скопје во селото Сингелиќ, поради ископ на канал и поставување на канализација настанала тепачка помеѓу две групи лица.Лицата Б.А.(30), Н.А.(61) и С...
Тешка кражба во куќа во Скопје Среда, 15 Октомври 2014 12:53 Скопје, 15. октомври 2014 (ИНПРЕС) – На 13-ти овој месец во Скопје непознат сторител со употреба на сила извршил тешка кражба во куќата на Т.П.(37).Одземен е разновиден златен накит и пари, при ...
Кражба со нож во маркет во Скопје Среда, 15 Октомври 2014 12:50 Скопје, 15. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Вчера во Скопје на ул. „Букурешка“ во маркет „Тед-Тодор“ непознат сторител со закана со нож извршил разбојништво над вработената.Разбојникот одзел околу 3.00...
Медведев – Обновување на односите меѓу Русија и САД е невозможно Среда, 15 Октомври 2014 12:15 Москва, 15. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Рускиот претседател Дмитриј Медведев рече дека обновувањето на односите меѓу Русија и САД е апсолутно невозможно, до моментот на откажување на санкциите од з...
За верскиот радикализам кај најмладите расправаат експертите на конференција во Охрид Вторник, 14 Октомври 2014 16:31 Охрид, 14. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Разузнавачи и припадници на безбедносните служби од Италија, Малта, Велика Британија, Франција, Австрија, Унгарија, Чешка, Полска и сите земји од регионот, за...
Резултатот од ДНК анализата за пронајденото тело кај Карпатос уште не е пристигнат Вторник, 14 Октомври 2014 12:55 Атина/Прилеп, 14. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Резултатот од ДНК анализата, кој треба да каже дали телото пронајдено кај Карпатос е на Дениса, се уште не е пристигнат во земјава.И покрај најавите де...
Со дебелината старее и црниот дрб Вторник, 14 Октомври 2014 12:48 Лос Анџелес, 14. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Истражувачкиот тим на Стив Хорват, професор по хумана генетика на Дејвид Гефен Факултетот за медицина на Универзитетот во Калифорнија, Лос Анџелес, вели...
Бан Ки Мун – Ситуацијата во Газа е неопислива Вторник, 14 Октомври 2014 12:19 Тел Авив, Газа, 14. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-Мун прв пат од катастрофалната војна го посети појасот Газа.За ситуацијата даде мислење дека е неопислива и повика...
Во Дојран летово реализирана најдобра туристичка сезона Вторник, 14 Октомври 2014 11:55 Дојран, 14. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Дојран како туристички центар годинава ја имаше најдобрата сезона во последните десетина години.Новата градска плажа со големиот број содржини, пешачката пат...
Нов сингл на бендот Barbarella „Чиста сметка, долга љубов“ Вторник, 14 Октомври 2014 11:44 Скопје, 14. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Деновиве излезе новиот сингл на новооформениот македонски бенд Barbarella, наловен како „Чиста сметка, долга љубов“.Во бендот членуваат познати македонски му...
Медицински работник почина од ебола во болница во Германија Вторник, 14 Октомври 2014 11:39 Берлин, 14. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Медицински работник на ОН, кој се заразил со ебола во Либерија, почина и покрај интензивното лекување, изјавија од болницата Свети Георг во Лајпциг, Германиј...
Охридскиот поп музичар Александар Јосифовски на турнеја низ Австралија Вторник, 14 Октомври 2014 11:37 Охрид, 14. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Музичарот Александар Јосифовски наскоро ќе замине на музичка турнеја низ Австралија, а во рамките на концертите ќе има настапи во Мелбурн, Перт и Сиднеј.Јосиф...
Заврши снимањето на филмот „Три дена во септември“ Вторник, 14 Октомври 2014 11:03 Скопје, 14. октомври 2014 (ИНПРЕС) – Денес во раните утрински часови беше удрена последната клапа на „Три дена во септември“, дебитантскиот игран филм на младиот режисер Даријан Пејовски.„Три Де...

Market News

Previous Следно
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 • 32
 • 33
 • 34
 • 35
 • 36
 • 37
 • 38
 • 39
 • 40
 • 41
 • 42
 • 43
 • 44
 • 45
 • 46
 • 47
 • 48
 • 49
 • 50
JPMorgan Chase Q3 Results: Dissecting The Earnings Call JPMorgan Chase Q3 Results: Dissecting The Earnings Call Вторник, 21 Октомври 2014 16:16 Diving into JPMorgan's third-quarter earnings call comments from CEO Jamie Dimon and his management team....
S P 500 Analyst Moves: FTI Вторник, 21 Октомври 2014 15:58 The latest tally of analyst opinions from the major brokerage houses shows that among the components of the S&P 500 index, FMC Technologies (FTI) is now the #158 analyst pick, moving up by 3 spots...
Use Options For a Chance To Buy THS at a 21% Discount Use Options For a Chance To Buy THS at a 21% Discount Вторник, 21 Октомври 2014 15:43 Looking back to 97 days ago, TreeHouse Foods Inc (NYSE: THS) priced a 4,304,636 share secondary stock offering at $75.50 per share. Buyers in that offering made a considerable investment into the com...
Use Options For a Chance To Buy DK at a 19% Discount Use Options For a Chance To Buy DK at a 19% Discount Вторник, 21 Октомври 2014 15:42 Looking back to 160 days ago, Delek US Holdings Inc (NYSE: DK) priced a 9,200,000 share secondary stock offering at $30.00 per share. Buyers in that offering made a considerable investment into the c...
YieldBoost Sigma-Aldrich To 0.8% Using Options YieldBoost Sigma-Aldrich To 0.8% Using Options Вторник, 21 Октомври 2014 15:40 Shareholders of Sigma-Aldrich Corp. (NASD: SIAL) looking to boost their income beyond the stock's 0.7% annualized dividend yield can sell the June 2015 covered call at the $140 strike and collect the...
YieldBoost Wendy's From 2.4% To 7.2% Using Options YieldBoost Wendy's From 2.4% To 7.2% Using Options Вторник, 21 Октомври 2014 15:40 Shareholders of Wendy's Co (NASD: WEN) looking to boost their income beyond the stock's 2.4% annualized dividend yield can sell the January 2016 covered call at the $10 strike and collect the premium...
Strategy To YieldBoost Steelcase From 2.6% To 17.6% Using Options Strategy To YieldBoost Steelcase From 2.6% To 17.6% Using Options Вторник, 21 Октомври 2014 15:39 Shareholders of Steelcase, Inc. (NYSE: SCS) looking to boost their income beyond the stock's 2.6% annualized dividend yield can sell the December covered call at the $17.50 strike and collect the pre...
How To YieldBoost Patterson-UTI Energy From 1.6% To 30.2% Using Options How To YieldBoost Patterson-UTI Energy From 1.6% To 30.2% Using Options Вторник, 21 Октомври 2014 15:38 Shareholders of Patterson-UTI Energy Inc. (NASD: PTEN) looking to boost their income beyond the stock's 1.6% annualized dividend yield can sell the February 2015 covered call at the $26 strike and co...
YieldBoost Microchip Technology To 16.6% Using Options YieldBoost Microchip Technology To 16.6% Using Options Вторник, 21 Октомври 2014 15:37 Shareholders of Microchip Technology, Inc. (NASD: MCHP) looking to boost their income beyond the stock's 3.6% annualized dividend yield can sell the April 2015 covered call at the $40 strike and coll...
Strategy To YieldBoost Mueller Water Products To 10.5% Using Options Strategy To YieldBoost Mueller Water Products To 10.5% Using Options Вторник, 21 Октомври 2014 15:37 Shareholders of Mueller Water Products Inc (NYSE: MWA) looking to boost their income beyond the stock's 0.8% annualized dividend yield can sell the May 2015 covered call at the $10 strike and collect...
YieldBoost Flowserve From 1% To 8.4% Using Options YieldBoost Flowserve From 1% To 8.4% Using Options Вторник, 21 Октомври 2014 15:36 Shareholders of Flowserve Corp. (NYSE: FLS) looking to boost their income beyond the stock's 1% annualized dividend yield can sell the April 2015 covered call at the $70 strike and collect the premiu...
YieldBoost Legg Mason From 1.3% To 6.4% Using Options YieldBoost Legg Mason From 1.3% To 6.4% Using Options Вторник, 21 Октомври 2014 15:36 Shareholders of Legg Mason, Inc. (NYSE: LM) looking to boost their income beyond the stock's 1.3% annualized dividend yield can sell the May 2015 covered call at the $55 strike and collect the premiu...
YieldBoost FE To 10% Using Options YieldBoost FE To 10% Using Options Вторник, 21 Октомври 2014 15:35 Shareholders of FirstEnergy Corp. (NYSE: FE) looking to boost their income beyond the stock's 4.1% annualized dividend yield can sell the April 2015 covered call at the $36 strike and collect the pre...
The Flat Debt Society The Flat Debt Society Вторник, 21 Октомври 2014 15:33 Below is the October 20th Thoughts from the Frontline, republished in full. International Monetary Fund chief Christine Lagarde says the global economy is facing “the risk of a new medioc...
British Borrowing Binge Could Sink Cameron's Electoral Hopes British Borrowing Binge Could Sink Cameron's Electoral Hopes Вторник, 21 Октомври 2014 15:12 Robust growth fails to repair UK public finances, leaving the government vulnerable ahead of elections in May...
What Do Quarterly Pivots Say About the Markets? What Do Quarterly Pivots Say About the Markets? Вторник, 21 Октомври 2014 15:07 The ability of the market to continue on the upside Monday was a positive sign as the market internals were considerably stronger than they were last Friday. The A/D lines for the four major ETFs hav...
First Week of MGM June 2015 Options Trading First Week of MGM June 2015 Options Trading Вторник, 21 Октомври 2014 14:59 Investors in MGM Resorts International (NYSE: MGM) saw new options become available this week, for the June 2015 expiration. One of the key data points that goes into the price an option buyer is wil...
China's Reliance on the US at All-Time High China's Reliance on the US at All-Time High Вторник, 21 Октомври 2014 14:55 China’s third quarter GDP figures out today showed an economy that is slowing under the pressures of reform and restructuring. As it is of paramount importance that these reforms continue, Chin...
RWM, VIXY: Big ETF Outflows Вторник, 21 Октомври 2014 14:48 Looking at units outstanding versus one week prior within the universe of ETFs covered at ETF Channel, the biggest outflow was seen in the Proshares Short Russell2000 (RWM), where 17,500,000 units wer...
Verizon Grows Revenue But Fails To Beat Street Expectations Verizon Grows Revenue But Fails To Beat Street Expectations Вторник, 21 Октомври 2014 14:48 Wireless provider Verizon reported Tuesday morning that it grew its subscriber base and its revenue during its third fiscal quarter, but despite these gains it failed to rise above Wall Street estima...
FV, UCO: Big ETF Inflows Вторник, 21 Октомври 2014 14:47 Comparing units outstanding versus one week ago at the coverage universe of ETFs at ETF Channel, the biggest inflow was seen in the First Trust Dorsey Wright Focus 5 ETF (FV), which added 7,300,000 un...
Tuesday 10/21 Insider Buying Report: ARDC Вторник, 21 Октомври 2014 14:37 As the saying goes, there are many possible reasons for an insider to sell a stock, but only one reason to buy -- they expect to make money.  So let's look at one noteworthy recent insider buy......
Nasdaq 100 Movers: SPLS, ILMN Вторник, 21 Октомври 2014 14:25 In early trading on Tuesday, shares of Illumina (ILMN) topped the list of the day's best performing components of the Nasdaq 100 index, trading up 7.2%.  Year to date, Illumina registers a 59.5% ...
Gold Up, Hits 6-Week High; More Safe-Haven Demand and Bargain Hunting Вторник, 21 Октомври 2014 14:24 (Kitco News) - Gold prices are moderately higher and notched a six-week high in early U.S. trading Tuesday. Safe-haven demand and bargain hunting continue to flow into the gold market, which is a...
S P 500 Movers: KO, WAT Вторник, 21 Октомври 2014 14:22 In early trading on Tuesday, shares of Waters Corp. (WAT) topped the list of the day's best performing components of the S&P 500 index, trading up 6.9%.  Year to date, Waters Corp. registers ...
Why The Fed Is Tying Itself In Knots Over Growth Понеделник, 20 Октомври 2014 14:50 Looking through our data and official data recently released real growth is still seen to be fluctuating around a median of 2.5%. There are no signs of activity accelerating away from this median or, ...
What An October Pullback May Lead To For Investors What An October Pullback May Lead To For Investors Понеделник, 20 Октомври 2014 13:30 There are valid reasons for forward looking optimism in my view for investors....
S P 500's Pull-Back Makes Valuations Reasonable S P 500's Pull-Back Makes Valuations Reasonable Сабота, 18 Октомври 2014 08:20 The recent downturn in the stock market has made its valuation more reasonable....
Time to Protect the US Shale Revolution? Time to Protect the US Shale Revolution? Петок, 17 Октомври 2014 19:53 Are falling oil prices going to impact the US shale oil economy? What might the future hold if oil stays at such lows?...
What's The Panicky Stock Market's Next Move? What's The Panicky Stock Market's Next Move? Четврток, 16 Октомври 2014 05:13 Here are the key technical levels that traders need to watch to gain insight into the market's next move after the recent rout....
In Stormy Markets Some Flee To Safety, Others Grab Shopping Carts In Stormy Markets Some Flee To Safety, Others Grab Shopping Carts Среда, 15 Октомври 2014 23:12 Stocks were rocked Wednesday, but bears need more to kill off the bull market....
Goodbye Complacency! Hello Fear! Среда, 15 Октомври 2014 22:02 Stomach churning moves in the stock market signal that the 5 1/2 year bull market is over. Don't say we didn't warn you over the summer when the Croesus Chronicles warned that the end of Quantitative ...
Stocks Plummet as Fear Rises Среда, 15 Октомври 2014 21:53 Stocks have been in free-fall mode for the past week. Is this just the beginning? When will it end? Is this the dreaded correction we've been hearing about? In this article we'll take a quick spin ar...
Netflix Price Hike Weighs Down Subscriber Growth, Stock Skids 25% Netflix Price Hike Weighs Down Subscriber Growth, Stock Skids 25% Среда, 15 Октомври 2014 21:08 Like Piper Chapman, star of Netflix series Orange Is The New Black, on her first day is prison the company is having a very bad night....
If You Own Stocks, You Must See This Chart If You Own Stocks, You Must See This Chart Среда, 15 Октомври 2014 20:54 For those that have missed the big run up in stocks, paralyzed by fear, skepticism and doubt, this recent sharp slide in stocks is giving them a second chance....
David Tepper David Tepper Среда, 15 Октомври 2014 20:54 Photos of the 400 Richest Americans...
eBay Shares Slide On Reduced Sales Outlook eBay Shares Slide On Reduced Sales Outlook Среда, 15 Октомври 2014 20:48 Just two weeks after Paypal and eBay breakup annoucement, disappointing earnings sent the stock down 3% to $48 in after-hours trading...
Wednesday Sector Leaders: Energy, Materials Wednesday Sector Leaders: Energy, Materials Среда, 15 Октомври 2014 18:37 ooking at the sectors faring best as of midday Wednesday, shares of Energy companies are outperforming other sectors, losing just 1.3%. Within the sector, Southwestern Energy (NYSE: SWN) and Cabot Oi...
Wednesday Sector Laggards: Financial, Healthcare Wednesday Sector Laggards: Financial, Healthcare Среда, 15 Октомври 2014 18:36 Looking at the sectors faring worst as of midday Wednesday, shares of Financial companies are underperforming other sectors, showing a 2.9% loss. Within that group, KeyCorp (NYSE: KEY) and Hudson Cit...
Gold Ends Mixed, Hits 4-Week High; Gains Pared by Firmer U.S. Dollar, Lower Oil Среда, 15 Октомври 2014 18:09 (Kitco News) - Gold futures prices ended the U.S. day session with moderate gains and hit a five-week high on safe-haven demand Wednesday. A litany of worries has injected serious fear into the m...
Daily Dividend Report: WNR, VLP, D, PAYX, O, WAB, NNN, ALB, SPN Среда, 15 Октомври 2014 17:52 Western Refining (WNR) approved a $0.30 per share dividend for the fourth quarter of 2014, a 15% increase from the $0.26 per share dividend paid in the third quarter of 2014. The dividend will be paid...
Viacom To Launch SPIKE TV In The U.K. Среда, 15 Октомври 2014 17:48 To begin with, SPIKE in the U.K. will offer reality programming from Channel 5 and SPIKE U.S. The network will be launched in the next few months. We are eager to learn how the network ratings trend i...
Wednesday's ETF with Unusual Volume: FAN Среда, 15 Октомври 2014 17:46 The First Trust ISE Global Wind Energy Index Fund ETF (FAN) is seeing unusually high volume in afternoon trading Wednesday, with over 1.8 million shares traded versus three month average volume of abo...
Wednesday's ETF Movers: GDXJ, ILF Среда, 15 Октомври 2014 17:45 In trading on Wednesday, the Junior Gold Miners ETF (GDXJ) is outperforming other ETFs, up about 2.5% on the day.  Components of that ETF showing particular strength include shares of Paramount G...
Commercial Aerospace Will Likely Lift UTC's Net Amid Slower Organic Sales Growth Среда, 15 Октомври 2014 17:45 In the third quarter results Tuesday, we will be closely watching how United Technologies? organic sales growth trends. This would provide an indication of the overall demand environment which UTC?s v...
Wednesday Sector Laggards: Cigarettes Tobacco, Electric Utilities Среда, 15 Октомври 2014 17:44 In trading on Wednesday, cigarettes & tobacco shares were relative laggards, down on the day by about 3.3%.  Helping drag down the group were shares of 22nd Century Group (XXII), off about 11...
Wednesday Sector Leaders: Precious Metals, Waste Management Stocks Среда, 15 Октомври 2014 17:43 In trading on Wednesday, precious metals shares were relative leaders, up on the day by about 2.3%.  Leading the group were shares of Paramount Gold and Silver (PZG), up about 13% and shares of G...
Rio Tinto Operations Review: A Sharp Rise In Iron Ore And Copper Volumes Среда, 15 Октомври 2014 17:42 Iron ore production and shipments rose sharply in the first nine months of the year, as compared to the corresponding period last year. This is consistent with the company's strategy to expand iron or...
Wednesday 10/15 Insider Buying Report: FEN, TCPC Среда, 15 Октомври 2014 17:40 Bargain hunters are wise to pay careful attention to insider buying, because although there are many various reasons for an insider to sell a stock, presumably the only reason they would use their har...
Wells Fargo's Q3 Results Burdened By Shrinking Interest Margins Среда, 15 Октомври 2014 17:39 While interest margins are expected to shrink further over coming quarters until the Federal Reserve raises benchmark rates, what stood out in Wells Fargo?s Q3 results was the magnitude of the fall th...

Вести од Берзата

Previous Следно
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
НЕТРГОВСКИ ТРАНСФЕР НА АКЦИИ НА КОТИРАНИ ДРУШТВА Среда, 22 Октомври 2014 08:13 НЕТРГОВСКИ ТРАНСФЕР НА АКЦИИ НА КОТИРАНИ ДРУШТВА...
НЕТРГОВСКИ ТРАНСФЕР НА АКЦИИ НА КОТИРАНИ ДРУШТВА Вторник, 21 Октомври 2014 08:14 НЕТРГОВСКИ ТРАНСФЕР НА АКЦИИ НА КОТИРАНИ ДРУШТВА...
Дневен извештај за 21.10.2014 Вторник, 21 Октомври 2014 00:00 Извештајот од типот Дневен извештај за 21.10.2014 , можете да го преземете на следниов link....
Дневна листа за 21.10.2014 Вторник, 21 Октомври 2014 00:00 Извештајот од типот Дневна листа за 21.10.2014 , можете да го преземете на следниов link....
БЛОК ТРАНСАКЦИЈА Понеделник, 20 Октомври 2014 09:28 БЛОК ТРАНСАКЦИЈА...
НЕТРГОВСКИ ТРАНСФЕР НА АКЦИИ НА КОТИРАНИ ДРУШТВА Понеделник, 20 Октомври 2014 08:43 НЕТРГОВСКИ ТРАНСФЕР НА АКЦИИ НА КОТИРАНИ ДРУШТВА...
Дневен извештај за 20.10.2014 Понеделник, 20 Октомври 2014 00:00 Извештајот од типот Дневен извештај за 20.10.2014 , можете да го преземете на следниов link....
Дневна листа за 20.10.2014 Понеделник, 20 Октомври 2014 00:00 Извештајот од типот Дневна листа за 20.10.2014 , можете да го преземете на следниов link....
ОТКУП НА СОПСТВЕНИ АКЦИИ И НЕТРГОВСКИ ТРАНСФЕР НА АКЦИИ НА КОТИРАНИ ДРУШТВА Петок, 17 Октомври 2014 08:45 ОТКУП НА СОПСТВЕНИ АКЦИИ И НЕТРГОВСКИ ТРАНСФЕР НА АКЦИИ НА КОТИРАНИ ДРУШТВА...
Дневен извештај за 17.10.2014 Петок, 17 Октомври 2014 00:00 Извештајот од типот Дневен извештај за 17.10.2014 , можете да го преземете на следниов link....
Неделни листи за период од 13.10.2014 до 17.10.2014 Петок, 17 Октомври 2014 00:00 Извештајот од типот Неделни листи за период од 13.10.2014 до 17.10.2014 , можете да го преземете на следниов link....
Дневна листа за 17.10.2014 Петок, 17 Октомври 2014 00:00 Извештајот од типот Дневна листа за 17.10.2014 , можете да го преземете на следниов link....
НЕТРГОВСКИ ТРАНСФЕР НА АКЦИИ НА КОТИРАНИ ДРУШТВА среда, 15 октомври 2014 Четврток, 16 Октомври 2014 08:14 НЕТРГОВСКИ ТРАНСФЕР НА АКЦИИ НА КОТИРАНИ ДРУШТВА среда, 15 октомври 2014...
Дневен извештај за 16.10.2014 Четврток, 16 Октомври 2014 00:00 Извештајот од типот Дневен извештај за 16.10.2014 , можете да го преземете на следниов link....
Дневна листа за 16.10.2014 Четврток, 16 Октомври 2014 00:00 Извештајот од типот Дневна листа за 16.10.2014 , можете да го преземете на следниов link....
НЕТРГОВСКИ ТРАНСФЕР НА АКЦИИ НА КОТИРАНИ ДРУШТВА Среда, 15 Октомври 2014 09:04 НЕТРГОВСКИ ТРАНСФЕР НА АКЦИИ НА КОТИРАНИ ДРУШТВА...
Дневна листа за 15.10.2014 Среда, 15 Октомври 2014 00:00 Извештајот од типот Дневна листа за 15.10.2014 , можете да го преземете на следниов link....
Дневен извештај за 15.10.2014 Среда, 15 Октомври 2014 00:00 Извештајот од типот Дневен извештај за 15.10.2014 , можете да го преземете на следниов link....
НЕТРГОВСКИ ТРАНСФЕР НА АКЦИИ НА КОТИРАНИ ДРУШТВА Вторник, 14 Октомври 2014 08:22 НЕТРГОВСКИ ТРАНСФЕР НА АКЦИИ НА КОТИРАНИ ДРУШТВА...
Дневна листа за 14.10.2014 Вторник, 14 Октомври 2014 00:00 Извештајот од типот Дневна листа за 14.10.2014 , можете да го преземете на следниов link....
Дневен извештај за 14.10.2014 Вторник, 14 Октомври 2014 00:00 Извештајот од типот Дневен извештај за 14.10.2014 , можете да го преземете на следниов link....
Јавна понуда за запишување и уплата на обични акции од II-та емисија на Арцелормиттал Скопје (ЦРМ) АД Скопје Понеделник, 13 Октомври 2014 08:39 Јавна понуда за запишување и уплата на обични акции од II-та емисија на Арцелормиттал Скопје (ЦРМ) АД Скопје...
Дневна листа за 13.10.2014 Понеделник, 13 Октомври 2014 00:00 Извештајот од типот Дневна листа за 13.10.2014 , можете да го преземете на следниов link....
Дневен извештај за 13.10.2014 Понеделник, 13 Октомври 2014 00:00 Извештајот од типот Дневен извештај за 13.10.2014 , можете да го преземете на следниов link....
ОТКУП НА СОПСТВЕНИ АКЦИИ И НЕТРГОВСКИ ТРАНСФЕР НА АКЦИИ НА КОТИРАНИ ДРУШТВА Петок, 10 Октомври 2014 08:29 ОТКУП НА СОПСТВЕНИ АКЦИИ И НЕТРГОВСКИ ТРАНСФЕР НА АКЦИИ НА КОТИРАНИ ДРУШТВА...
Дневен извештај за 10.10.2014 Петок, 10 Октомври 2014 00:00 Извештајот од типот Дневен извештај за 10.10.2014 , можете да го преземете на следниов link....
Неделни листи за период од 06.10.2014 до 10.10.2014 Петок, 10 Октомври 2014 00:00 Извештајот од типот Неделни листи за период од 06.10.2014 до 10.10.2014 , можете да го преземете на следниов link....
Дневна листа за 10.10.2014 Петок, 10 Октомври 2014 00:00 Извештајот од типот Дневна листа за 10.10.2014 , можете да го преземете на следниов link....
НЕТРГОВСКИ ТРАНСФЕР НА АКЦИИ НА КОТИРАНИ ДРУШТВА Четврток, 09 Октомври 2014 08:29 НЕТРГОВСКИ ТРАНСФЕР НА АКЦИИ НА КОТИРАНИ ДРУШТВА...
Дневен извештај за 09.10.2014 Четврток, 09 Октомври 2014 00:00 Извештајот од типот Дневен извештај за 09.10.2014 , можете да го преземете на следниов link....
Дневна листа за 09.10.2014 Четврток, 09 Октомври 2014 00:00 Извештајот од типот Дневна листа за 09.10.2014 , можете да го преземете на следниов link....
Jавна понуда за продажба на сопствени акции на ТТК Банка АД Скопје Среда, 08 Октомври 2014 10:27 Јавна понуда за продажба на сопствени акции на ТТК Банка АД Скопје...
НЕТРГОВСКИ ТРАНСФЕР НА АКЦИИ НА КОТИРАНИ ДРУШТВА Среда, 08 Октомври 2014 08:20 НЕТРГОВСКИ ТРАНСФЕР НА АКЦИИ НА КОТИРАНИ ДРУШТВА...
Дневна листа за 08.10.2014 Среда, 08 Октомври 2014 00:00 Извештајот од типот Дневна листа за 08.10.2014 , можете да го преземете на следниов link....
Дневен извештај за 08.10.2014 Среда, 08 Октомври 2014 00:00 Извештајот од типот Дневен извештај за 08.10.2014 , можете да го преземете на следниов link....
Јавни берзански аукции за 08.10.2014 Среда, 08 Октомври 2014 00:00 Извештајот од типот Јавни берзански аукции за 08.10.2014 , можете да го преземете на следниов link....
Дневна листа за 07.10.2014 Вторник, 07 Октомври 2014 00:00 Извештајот од типот Дневна листа за 07.10.2014 , можете да го преземете на следниов link....
Дневен извештај за 07.10.2014 Вторник, 07 Октомври 2014 00:00 Извештајот од типот Дневен извештај за 07.10.2014 , можете да го преземете на следниов link....
Дневна листа за 06.10.2014 Понеделник, 06 Октомври 2014 00:00 Извештајот од типот Дневна листа за 06.10.2014 , можете да го преземете на следниов link....
Дневен извештај за 06.10.2014 Понеделник, 06 Октомври 2014 00:00 Извештајот од типот Дневен извештај за 06.10.2014 , можете да го преземете на следниов link....

Здравје и храна

Previous Следно
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
Научете кои несакани реакции можете да ги очекувате со консумирање на некои билки Четврток, 16 Октомври 2014 08:51 Денес за билките се знае многу повеќе отколку порано: дека во една лековита билка може да има и штетни состојки, но и дека лекувањето зависи од нивното правилно дозирање. Исто така се познати се реакц...
Еве зошто камилицата е толку корисна Четврток, 16 Октомври 2014 08:00 Богатиот состав на камилицата со етерични масла, витамин Ц, ниацин, протеини и многу други активни состојки ја прават оваа тревка лидер помеѓу останатите. Најкарактеристична состојка од сите е етеричн...
Облога од сол - помага при астма - рецепт на Малахов Среда, 15 Октомври 2014 11:01 Ставете 1 килограм сол во ленена вреќичка (или навлака за перница) па убаво врзете го отворот или сошијте го за да не се истура солта. Навечер пред спиење ставете ја вреќичката врз градниот кош или г...
Народни лекови за катаракта Среда, 15 Октомври 2014 10:51 1.СОК ОД ЈАБОЛКО СО МЕД Отсечете го врвот од јаболкото како капа и извадете ја средината со семките. Шуплината од јаболкото пополнете ја до пола (или ¾) со природен мед, со светла боја. Поклоп...
Во цревата можеби имате дури 15 килограми отрови – еве како да се исчистите Среда, 15 Октомври 2014 09:00 Познато е дека за ослободување од многу болести доволно е да се исчистат цревата од слузта на фекалните наслаги и други паразити.За 70 години низ нашите црева поминуваат 100 тони храна и 40.000 литра ...
Лимоновиот сок – волшебен Среда, 15 Октомври 2014 08:30 Богатството на витамин Ц не е единствената предност на лимонот – имено, може да замени дел од маснотиите во многу јадења зашто им дава извонреден вкус и ја намалува калориската вредност. На прим...
Одкиселете го телото или умрете! – Алкализацијата е живот Среда, 15 Октомври 2014 08:00 Алкализирајте или умрете. Насловот секако звучи доста драматично. Но не е. Всушност биохемискиот процес е основа на сите сознанија кои ги имаме стекнато од различните начини на лечење на болестите и н...
Сувата кајсија прави чуда за вашето здравје Среда, 15 Октомври 2014 07:30 Сувите кајсии содржат голем процент на белковини, влакна, витамини, минерали и шеќер, што ги прави идеални за секој почеток на денот. Го намалуваат стресот и го регулираат варењето. Магнезиумот е мине...
Апитерапија – лекување со производите од пчелите Среда, 15 Октомври 2014 07:12 Во текот на променливите есенски и студените зимски денови кога на секој чекор не демнат различни инфекции, многумина од нас посегнува по различни синтетички препарати, верувајќи дека така ќе го зајак...
Природни лекови за тахикардија Вторник, 14 Октомври 2014 09:40 Нормалниот пулс кај возрасните лица изнесува помеѓу 60 и 100 отчукувања во минута. Со споменатите отчукувања го мериме ритамот на срцето, како и силата на протекот на крвта. Високиот број на отчукувањ...
Рецепти на Јуриј Батулин за рак на простатата Вторник, 14 Октомври 2014 09:00 Јуриј Батулин, исцелител, психолог, биоенергичар и автор на сопствен систем за самоизлекување и на познатата “Енциклопедија за самоисцелување” вели дека кај многу болести на машките полни ...
Направете пробиотички напиток од пченица - Реџивелак Вторник, 14 Октомври 2014 08:32 Дали знаете што е Реџивелак и кои се неговите здравствени бенефити? Реџивелак е ферментиран напиток кој е евтин, едноставно се прави, освежувачки пијалак, полн со хранливи состојки за вашето тело. Ре...
Лечи болки во грлото и крајниците за само 4 часа! Вторник, 14 Октомври 2014 08:11 Напиток против воспаление на грлото и крајниците – рецепт: 80гр измелени семки од ким (кимел, обичен ким, лат. Carum carvi) полиjте ги со 200мл вода и варете 15 минути.Ќе добиете густа растеглива маса...
Апитерапија – лекување со производите од пчелите Понеделник, 13 Октомври 2014 19:34 Во текот на променливите есенски и студените зимски денови кога на секој чекор не демнат различни инфекции, многумина од нас посегнува по различни синтетички препарати, верувајќи дека така ќе го зајак...
Дали сте и вие уморни овие денови? Понеделник, 13 Октомври 2014 10:05 Ако последните неколку денови чувствувате умор и тешко ви е да станете, знајте дека не сте единствени. Промената на годишното време, односно преоѓањето од лето во есен, така влијае на повеќето луѓе.Пр...
Мртвото море лековито и омилено спа на Клеопатра Недела, 12 Октомври 2014 10:30 Сите минерали кои се наоѓаат во Мртвото Море, може да се најдат и во човечкото тело. Уникатната сол во Мртвото Море лекува акни, псоријаза, уртикарија, целулит, сува кожа, првут, стрес, болки во муску...
За 10 седмици победете ја анемијата и зајакнете го имуниот систем Недела, 12 Октомври 2014 10:05 Основните симптоми на анемијата се бледило, слабост, замор, главоболка, слаба дигестија, намален апетит, вртоглавица, црнило пред очи и др. Ова е релативно едноставен народен лек против анемија, исцр...
Две години се лечеше од леукемија, сега му се врати на фудбалот Недела, 12 Октомври 2014 10:00 Пред две години, љубителите на фудбалот ги шокираше веста дека славниот бугарски фудбалер Стилијан Петров боледува од леукемија.Неговата кариера тогаш беше практично завршена, а пред него беше долг па...
Циметот – за шеќер во крв, триглицериди, мускули, циркулација… Недела, 12 Октомври 2014 09:30 Ако додадете цимет во својата исхрана, тој ќе ви помогне да го регулирате нивото на шеќер во крвта, што може да доведе и до смалување на потребата од слатки работи, подобрено делување на антиоксиданси...
Печурки за слабеење и за лекување Недела, 12 Октомври 2014 09:00 Печурките се користат како храна и лек веќе илјадници години. Тие се едни од најздравите продукти во исхраната на човекот и се препорачува на вашето мени да се најдат барем три пати во неделата. Се ра...
Домашни бонбони кои ја отстрануваат болката во грлото Сабота, 11 Октомври 2014 13:59 Рецепт за бонбоните против кашлање:Состојки: – 100 грама шеќер– половина лажичка ѓумбир во прав– 1 лажичка лимонов сок– Силиконски калап, алуминиумска фолија или обична чинија (доколку немате калап) и...
4 најопасни хемикалии кои ви го уништуваат мозокот Сабота, 11 Октомври 2014 13:58 Ова се потенцијално најуверливите причинители на наштетување на умот, но добрата вест е тоа што постојат начини како да се избегнат.Флуор Одлуката за додавање на флуор во повеќе јавни состави на питка...
10 Симптоми на ракот кои сите ги игнорираат Сабота, 11 Октомври 2014 13:57 Некои од симптомите можат да бидат и доста чести, но голем број од мажите, како и жените ги игнорираат.Погледнете кои се 10те најчести симптоми на ракот:1. Краток здив Еден од првите знаци за ракот на...
Тибетански народен лек за долговечност Сабота, 11 Октомври 2014 08:23 Овој рецепт за народен лек ни го испрати нашата редовна читателка Марија. Потребни состојки: 300гр лук 1кг лимони # Подготовка: Лимоните се мелат цели со се кора и семки. Во 1,5 литар зовр...
Направете златен мед - најдобриот природен антибиотик Сабота, 11 Октомври 2014 08:09 Многумина од вас веќе имаат некое искуство со куркумата. Некој ја користи како зачин, многумина приготвуваат ЗЛАТНО МЛЕКО кое е идеално за зглобовите и ’рбетот, а некој само ги видел малите кеси...
Ебола – одговори на најважните прашања! Сабота, 11 Октомври 2014 07:40 Научниците предупредуваат дека вирусот ебола во краток временски период поминал повеќе од 300 генетски мутации – што би можело да го направи уште повеќе смртоносен!Што е ебола?         Еболата е зараз...
Како да се заштитиме од Ебола? Петок, 10 Октомври 2014 10:22 БиБиСи сподели неколку совети од лекарите за заштита од заразата.Не допирајте! Еболата се пренесува преку директен контакт со заразени телесни течности. Крвта, повраќањето и плунката можат да го прене...
Во Белград претставена компјутерска програма за откривање карцином Петок, 10 Октомври 2014 10:03 Институтот „Михајло Пупин“ разви софтвер за лоцирање и откривање карцином во организмот, што е претставен на 39-от Меѓународен саем за медицина и стоматологија „Медидент“ што почна денеска на саемот в...
Оризова вода - еве зошто не треба да ја фрлате водата во која сте го вареле оризот Петок, 10 Октомври 2014 08:36 Ако сеуште не сте слушнале за овој древен лек, сега е време да ги дознаете сите негови здравствени и козметички предности. Значи, искористете ја водата во која сте го вареле оризот. Повеќе енергија, ...
Како се пренесува ЕБОЛА и кои се први симптоми Четврток, 09 Октомври 2014 17:42 Вирусот не се пренесува по воздушен пат, туку исклучиво преку директен контакт со крв или други телесни течности од заболени луѓе (плунка, урина, фецес) или поретко и преку загадени предмети од секрет...
Медицински феномен во Скопје: Од стомак на жена извадени 50 литри вода (ВИДЕО) Четврток, 09 Октомври 2014 17:30 Пет часа докторите на клиниката за гинекологија ја оперирале 40 годишната жена.Доктор Игор Алулоски за неговите 15 години работа, но и во разговор со постарите колеги не видел ваков случај, пренесува ...
Ебола: Не постои вакцина, ни лек – од обичен грип до крварење од очите и ушите Четврток, 09 Октомври 2014 17:10 Не постои вакцина, ниту лек – Болеста е тешко да се открие во раната фаза, бидејќи симптомите како замор, треска или нагони за повраќање потсетуваат на грип или маларија. Дерек Гадерер, експерт ...
ВОНРЕДНА СИТУАЦИЈА: Лица во скафандери шетаат низ Скопје – Министерството за здравство закажа прес Четврток, 09 Октомври 2014 17:07 Министерството за здравство закажа вонредна прес конференција за вечерва во 19 часот по информацијата дека на Инфективната Клиника во Скопје починал пациент со симптоми на Ебола.Речи си сите националн...
Прво сомнение за ебола во Македонија, почина пациент на Инфективна клиника Четврток, 09 Октомври 2014 17:06 Прв сомнителен случај на заболен од ебола во Македонија. Алфа дознава дека пациент, странец кој најверојатно потекнува од Велика Британија. Тој бил примен на инфективната клиника со симтоми на ова опа...
Како да се ослободите од настинката за само 24 часа?! Четврток, 09 Октомври 2014 08:00 Професор Рон Еклс од Универзитетот во Кардфу дава совети акко треба да се однесувате првиот ден од настинката и како да ги надминете првите симптоми. Оние кои се соочуваат со настинка на најразлични н...
Со помош на јогурт проверете дали имате рак! Четврток, 09 Октомври 2014 07:30 Научниците од Институтот за технологија во Масачусец дојдоа до еден едноставен метод за откривање на ракот и тоа само со јогурт и тест на урината.  Професорот Сангита Батија успеа да ги развие мо...
Проја и Качамак – здрави и вкусни специјалитети од пченкарното брашно Среда, 08 Октомври 2014 19:28 Нутриционистите потврдуваат дека солените специјалитети направени од пченкарното брашно и гриз можат да го подобрат здравјето. Благодарение на високата содржина на влакната таквата храна ја поттикнува...
Научниците открија можен живот по смртта – еве колку долго сме свесни по смртта Среда, 08 Октомври 2014 11:30 Научници од универзитетот Саутемптон откриле докази дека човечката свест може да продолжи најмалку неколку минути по клиничката смрт – нешто што досега се сметало за невозможно. Смртта е неизбежна, но...
Домашен лек за лекување астма, бронхитис, кашлица и проблеми со белите дробови Среда, 08 Октомври 2014 09:20 Ова е познат народен лек за третирање на астмата, како белодробната, така и срцевата. Лекот го подготвувале во разни варијанти нашите баби, а според искуствата на многумина, тие знаеле што прават.Потр...
Чајот го намалува ризикот од предвремена смрт за 25% Среда, 08 Октомври 2014 08:40 Чајот навистина е најдобар пијалок кој според последните студии го намалува ризикот од предвремена смрт за 25%. Специјалистите се категорични дека чајот е многу подобра опција од кафето. Дополнително ...
Спирулина слатководната алга од чистата природа Среда, 08 Октомври 2014 08:25 Спирулината е слатководна алга со спирален облик која е неверојатна ризница на хранливите материи. Содржи големо количество на бета – каратен, железо, хлорофил и витамин Б12. Таа е лековита и одличен ...
Ако ви се појави лош здив еве како да го спречите Среда, 08 Октомври 2014 08:16 Најчестиот причинител на лош здив е заболувањето на забалото или непцата на вилицата. Гниењето на корењата на забита може да биде како резултат на загнојување на непцата и притоа гнојта која се појаву...
Бабин лек намалена функција на штитната жлезда Среда, 08 Октомври 2014 07:30 Намалената функција на штитната жлезда е чест проблем кај луѓето. Денес ќе ви претставиме народна рецепта, која може да ви помогне да се ослободите од тој проблем.  потребно:* 1 л ракија* 40 млади, зе...
ВИДЕО: Чудото на животот – по 8 години борба со неплодност, очекуваат четворка Вторник, 07 Октомври 2014 18:19 Ешли и Тајсон Гарднер 9 години биле во брак и ништо повеќе не сакале од тоа да основаат семејство. Но работите не се секогаш онакви какви што сакаме да бидат, па тие двајцата долги 8 огдини се бореле ...
Лек од нашите баби за помош при лекување на белодробни заболувања Вторник, 07 Октомври 2014 10:18 Многумина имаат различни проблеми со белите дробови, но најчестите се астма, бронхитис и различни облици на кашлица. Проблемите можат да бидат предизвикани поради инфекција, алергии или пушење цигари...
Ви се фатил гласот – овие билки го лекуваат Вторник, 07 Октомври 2014 09:10 Голем број на традиционалните јадења се незамисливи без медитеранските зачини. Поред тоа што го подобруваат вкусот, зачините поседуваат многу лековити својства. Босилок – е отсекогаш познат како антис...
Лековити капки од коприва Вторник, 07 Октомври 2014 08:58 Тинктурата (капки) од коприва има неверојатни лековити својства, а може лесно да се направи во домашни услови. Копривата се нарекува кралица на билките бидејќи освен што се користи во исхраната, целат...
Лековитото дејство на листовите од орев Вторник, 07 Октомври 2014 08:37 Оревот е бесценет дар на природата. Оревите како плодови веќе ги опишавме, но тоа не е се што е корисно од ова растение.Листовите од орев се исто така многу корисни и многу повеќе лековити од тоа што ...
Зеолит – за здраво тело и силен имунитет Вторник, 07 Октомври 2014 08:10 Зеолитот е силикатен минерал, кој во последните години го привлекува вниманието на голем број научници.Во природата постојат повеќе од 200 типови на зеолит кои можат да бидат влакнести, кристалести и ...
Спиењето на животинска кожа спречува појава на астма кај децата Вторник, 07 Октомври 2014 07:30 Доколку во првите три месеци од животот децата спијат врз животинска кожа, значајно им се намалува ризикот за заболување од астма во подоцнежниот период, тврдат германски научници. Експертите истражув...

World Science and Technology

Previous Следно
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
Hawking radiation: Sounds like the light idea Hawking radiation: Sounds like the light idea Четврток, 16 Октомври 2014 14:59 SOME sciences are observational. Some are experimental. But there are often times when practitioners of the former wish they could do the latter. So it is with those who study black holes. Known black...
Planet hunting on the cheap: Sealing wax and string? Planet hunting on the cheap: Sealing wax and string? Четврток, 16 Октомври 2014 14:59 SEARCHING for planets going around stars other than the sun has not been cheap. CoRoT (Convection Rotation et Transits planétaires), a French planet-hunting satellite that was operational from 2007 to...
Astrobiology: Bolts from the blue Astrobiology: Bolts from the blue Четврток, 16 Октомври 2014 14:59 WHERE are they? Aliens, that is. Why is there no sign of intelligent life in the universe anywhere other than on Earth? That question has puzzled inquiring minds for centuries, and has become more pre...
Global health: A new challenge Global health: A new challenge Четврток, 09 Октомври 2014 14:58 TEN years ago the Bill & Melinda Gates Foundation began divvying up the money for what it hoped would be a novel approach to the task of solving the world’s health problems. The new programme’s or...
Prosthetic limbs: Once more, with feeling Prosthetic limbs: Once more, with feeling Четврток, 09 Октомври 2014 14:58 PROSTHETIC body parts are nothing new. In 2000 researchers published in the Lancet an account of a 3,000 year old Egyptian mummy with a wooden big toe grafted to her right foot. It had been expertly c...
The 2014 Nobel science prizes: Blue’s brothers The 2014 Nobel science prizes: Blue’s brothers Четврток, 09 Октомври 2014 14:58 Nobel’s prize was eternal fameTHE Nobel prizes were originally intended to reward people or organisations who, as the founder’s will put it, “have conferred the greatest benefit on mankind”. Often, in...
Automated hypothesis generation: Computer says “try this” Automated hypothesis generation: Computer says “try this” Четврток, 02 Октомври 2014 15:00 APPLES, mushrooms and pork sounds a promising recipe for a kebab, but the average barbecuer might balk at adding strawberries. According to John Gordon of IBM, however, the result is delicious. Dr Gor...
Cosmic-ray astronomy: Moonbeams Четврток, 02 Октомври 2014 15:00 THE Large Hadron Collider (LHC) is far and away the most powerful particle accelerator built by the hand of man. Yet it is puny compared to the most powerful particle accelerator of them all: the univ...
Longevity and the sense of smell: The scent of death Longevity and the sense of smell: The scent of death Среда, 01 Октомври 2014 19:18 Vital organ?PEOPLE whose hearts are failing, or who have had cancer or lung disease, have good reason to be concerned about their future. People who have merely lost their sense of smell might not be ...
How AIDS first spread: Journey into night How AIDS first spread: Journey into night Среда, 01 Октомври 2014 19:18 RAILWAYS are one of humanity’s most important inventions. But they can transport bad things as well as good, and one of those bad things is disease. In particular, suggests a paper just published in S...
Human evolution: Fireside tales Human evolution: Fireside tales Четврток, 25 Септември 2014 15:03 IT SEEMS a universal human rule that the day is for work and the night for play. So a study showing this applies to Kalahari Bushmen as much as to city sophisticates might look unremarkable. But the J...
Scientific publishing: Grand openings Scientific publishing: Grand openings Четврток, 25 Септември 2014 15:03 Information wants to be freeIN 2001 a meeting on scientific publishing held in Budapest by what was then called the Open Society Institute (now the Open Society Foundation) coined the phrase “open acc...
Peanut allergy: Browned off Четврток, 25 Септември 2014 15:03 BROADLY speaking, East Asians and Westerners suffer the same types of food allergies in about the same proportions. But there is an exception. Westerners are roughly twice as likely as East Asians to ...
Astrophysics: Dust to dust Astrophysics: Dust to dust Четврток, 25 Септември 2014 15:03 IN MARCH Chao-Lin Kuo, an astrophysicist at Stanford University, filmed himself knocking on the door of his colleague Andrei Linde. In the 1980s Dr Linde was one of several cosmologists who developed ...
Mining the microbiome for medicines: Set a thief... Четврток, 18 Септември 2014 15:01 NO NOVEL classes of antibiotic drugs have been produced for 25 years and, though scare stories about the consequences of emerging resistance to old ones are often exaggerated (the disappearance of bac...
Extreme altruism: Right on! Extreme altruism: Right on! Четврток, 18 Септември 2014 15:01 FLYERS at petrol stations do not normally ask for someone to donate a kidney to an unrelated stranger. That such a poster, in a garage in Indiana, actually did persuade a donor to come forward might s...
Fusion power: Iterative processes Fusion power: Iterative processes Четврток, 18 Септември 2014 15:01 A money pit in ProvenceHERE is one way to squeeze energy from nuclear fusion: create and contain a roiling soup of ionised hydrogen atoms known as a plasma, and heat it to ten times the temperature of...
Sex and back pain: Assume the position Четврток, 11 Септември 2014 14:54 PEOPLE with back pain are known for their grouchiness, and it is not helped if they are also starved for sex. Although sex makes serious demands on the spine, no one has taken the time to study how di...
Battery technology: Caging the Li-ion Battery technology: Caging the Li-ion Четврток, 11 Септември 2014 14:54 THE digital devices that rule modern life may be advancing at breakneck speed, but the rechargeable batteries that power them are making slower progress. The lithium-ion (Li-ion) batteries found in ev...
Ebola: Fast-tracking treatments Ebola: Fast-tracking treatments Четврток, 11 Септември 2014 14:54 THE lucky ones are admitted to a health centre. They arrive bleeding, in taxis, on foot, in wheelbarrows and sometimes in ambulances. Mostly there is little help available and patients are dying alone...

...следете ги сите новости со само еден LIKE


[X] Веќе кликнав LIKE
Изработено од Acvilla Corp

Спорт

Previous Следно
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 • 32
 • 33
 • 34
 • 35
 • 36
 • 37
 • 38
 • 39
 • 40
 • 41
 • 42
 • 43
 • 44
 • 45
 • 46
 • 47
 • 48
 • 49
 • 50
Гвардиола: Не е толку голема разликата меѓу Рома и Баерн Гвардиола: Не е толку голема разликата меѓу Рома и Баерн Среда, 22 Октомври 2014 06:33 Баерн Минхен одигра фантастичен меч во Рим, ја декласира Рома со 1-7 и покажа дека оваа сезона ќе биде еден од главните фаворити за освојување на пехарот во Лигата на шампионите. Тренерот Пеп Гвардиол...
Азар: Не можев да го одбијам Дрогба…Тој е крал! Азар: Не можев да го одбијам Дрогба…Тој е крал! Вторник, 21 Октомври 2014 21:53 Дидие Др0гба влезе од клупата по повредата на Реми, а постигна гол од пенал. Токму тоа му попречи на Жозе Мурињо во триумфот од 6-0, затоа што фудбалерите не ги послушаа неговите заповеди. Дрогба обја...
Гарсија: Јас сум виновникот, ова е моја тактичка утка Гарсија: Јас сум виновникот, ова е моја тактичка утка Вторник, 21 Октомври 2014 21:39 Рома доживеа дебакл од Баерн Минхен на домашен терен (1-7), а тренерот на италијанскиот калчолигаш Руди Гарсија веднаш ја презеде одговорноста. Истакна дека тој е виновен, затоа што поставил погрешна ...
Рома прими седум „парчиња“, а фановите ги испратија со аплаузи: „Ќе го освоиме скудетото“ Рома прими седум „парчиња“, а фановите ги испратија со аплаузи: „Ќе го освоиме скудетото“ Вторник, 21 Октомври 2014 21:27 Рома немаше своја вечер на „Олимпико“, налета на неверојатниот Баерн Минхен, кој седум пати (1-7) ја тресеше мрежата на „волчицата“. Но, и покрај убедливиот пораз, фановите на Рома ги испратија своите...
Рома понижена, шоу на Луиз Адриано во Борисов Рома понижена, шоу на Луиз Адриано во Борисов Вторник, 21 Октомври 2014 21:19 Третото коло од ЛШ донесе седмици во Рим и во Борисов, каде Баерн и Шахтјор се поигруваа со противниците. Агим Ибраими промаши пенал во убедливиот пораз на Марибор против Челси, а во натпревар со 7 го...
Луис Адријано го израмни рекордот на Меси: Постигна пет гола на еден меч во ЛШ Луис Адријано го израмни рекордот на Меси: Постигна пет гола на еден меч во ЛШ Вторник, 21 Октомври 2014 20:58 Напаѓачот на Шахтјор Доњецк, Луис Адријано, стана вториот играч во историјата на Лигата на шампионите, кој постигнал пет гола на еден натпревар. Со тоа го израмни рекордот на Лионел Меси, кому тоа му ...
Новак Ѓоковиќ стана татко: Јелена му роди машко дете (ФОТО) Новак Ѓоковиќ стана татко: Јелена му роди машко дете (ФОТО) Вторник, 21 Октомври 2014 20:53 Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ денеска стана татко, откако неговата сопруга Јелена се породи во попладневните часови во Белград носејќи на свет машко дете. Неодамна Ѓоковиќ истакна дека комп...
Новак Ѓоковиќ стана татко: Јелена му роди машко дете (ФОТО) Новак Ѓоковиќ стана татко: Јелена му роди машко дете (ФОТО) Вторник, 21 Октомври 2014 20:53 Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ денеска стана татко, откако неговата сопруга Јелена се породи во попладневните часови во Белград носејќи на свет машко дете. Неодамна Ѓ